Testy HashMagnet 2024. Recenzja, opinie i oferta hostingu
Recenzja hostingu HashMagnet 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat hostingu z ofertą dla osób bez wiedzy technicznej.
HashMagnet to marka, która działa na rynku IT już prawie 15 lat. Do niedawna funkcjonowała pod nazwą Opiekun Bloga. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorców i twórców stron WWW. Z informacji, które znajdują się w witrynie, wynika, że ma ona ponad 2 tys. klientów, z których 98 proc. uważa jej usługi za godne polecenia.
Zaplecze serwerowe firmy jest w Polsce, a konkretnie w Gdańsku, w nowoczesnym centrum danych klasy Tier III. Oferta obejmuje kilka pakietów hostingowych, które z założenia przeznaczone są dla korzystających z systemów WordPress i PrestaShop. Jest również hosting elastyczny, reklamowany przez HashMagnet jako dobra alternatywa dla systemu VPS. Decydując się na niego, możesz m.in. instalować dowolne aplikacje oparte o PHP, Ruby lub Python. Jest to usługa skalowalna.
Ciekawą propozycją, której przyjrzę się bliżej, jest hosting dla systemu WordPress, na którym po założeniu konta jest automatycznie instalowana strona oparta na WP. To oznacza, że rzeczywiście masz tutaj do czynienia z usługą przygotowaną pod to oprogramowanie.
Wizualnie opisy poszczególnych pakietów wyglądają bardzo atrakcyjnie – informacje są konkretne, od ogółu do szczegółu. Jest tam również FAQ z pytaniami, które rzeczywiście mogą się nasunąć internautom o różnym poziomie doświadczenia.
Darmowy test w HashMagnet
Firma oferuje możliwość przetestowania usług za darmo i bez zobowiązań przez 7 dni. To stosunkowo mało, biorąc pod uwagę konkurencję – raczej standardem jest 14 dni, a zdarza się również 30 dni. Natomiast najważniejsze, że taka opcja w ogóle jest dostępna. Jak uruchomić test? Nad ofertami hostingu widnieje prosty formularz do wypełnienia. Po kliknięciu Zamawiam darmowe demo otrzymasz informację, że instalacja jest w trakcie przygotowywania – no właśnie, instalacja, a nie konto hostingowe.
Odnośnik do możliwości uruchomienia konta pojawia się po około kilku minutach. Po jego kliknięciu okazuje się, że musicie mieć własną domenę. Natomiast po chwili wyświetla się kolejny email z danymi do logowania do systemu WordPress. Na pewno dobrym pomysłem było dodanie do tej wiadomości kilku istotnych porad. Znajdziesz tam sugestie dotyczące m.in. wtyczek, wielkości zdjęć czy aktualizowania pluginów, motywów i samego WP.
Kiedy rozpocząłem test, to okazało się, że wybrałem opcję dla osób nietechnicznych – hosting WordPress. Zatem poprosiłem o zmianę na Hosting Elastyczny, w którym już otrzymałem dostęp do panelu Direct Admin.
Panel zarządzania usługą – Direct Admin
Jak już wiesz, panel zarządzania jest dostępny w przypadku Hostingu Elastycznego. Po zalogowaniu się zobaczyłem system Direct Admin. Zatem, jeśli miałeś z nim do czynienia, to będziesz mieć ułatwioną drogę do zmiany ustawień i wprowadzania oczekiwanych modyfikacji. Natomiast rzeczywiście jest on przygotowany w wydaniu dla osób technicznych – część firm hostingowych oferuje DA w wersji bardziej przystępnej, dla niedoświadczonego użytkownika. Tutaj tego nie ma – niektóre funkcje nie są przetłumaczone na język polski. W panelu znajdziesz m.in. opcję zmiany wersji PHP, instalację certyfikatów SSL, ręczne tworzenie backupu konta. Trzeba zwrócić uwagę na brak ograniczenia godzinowego – możesz tworzyć kopię zapasową wtedy, kiedy masz na to czas.
Darmowa migracja
Firma daje możliwość skorzystania z bezpłatnej migracji. Specjalista bez opłat może przenieść Twoje strony i skrzynki pocztowe na serwer HashMagnet. Firma wychodzi do klienta z ciekawą propozycją – nie unikatową, ale wartą uwagi. Otóż nie musisz czekać do końca umowy, którą zawarłeś z aktualną firmą hostingową. Możesz zgłosić się po migrację wcześniej i wtedy otrzymasz od HashMagnet do 6 miesięcy korzystania z usługi serwerowej gratis. Tzn. zostanie Ci wyrównany ten czas, który miałeś opłacony w dotychczasowej firmie. Jak przenosiny wyglądają w praktyce, czy są sprawnie zorganizowane? – tego już nie testowałem.
Parametry ogólne
Jak wspomniałem, w HashMagnet dostępnych jest kilka rodzajów hostingu, a oferty te różnią się od siebie. Hosting WordPress jest przeznaczony dla początkujących, bez wiedzy technicznej. System WP jest instalowany automatycznie. Nie ma tutaj panelu zarządzania na zasadzie Direct Admin. W tym przypadku oferta wygląda następująco:
Do największych zalet tej propozycji należy zaliczyć:
- darmowa domena .pl lub .com.pl na rok,
- dyski SSD NVMe,
- brak limitu liczby użytkowników i transferu,
- darmowe certyfikaty SSL, przy czym w najdroższym pakiecie w cenie jest komercyjny SSL,
- oprogramowanie LiteSpeed,
- Redis.
W zasadzie jest tutaj wszystko, co warto zapewnić w przypadku systemu WordPress – wiele elementów, które mają wpływ na szybkość ładowania strony.
Kolejna propozycja to Hosting Elastyczny promowany jako alternatywa dla VPS-a i coś w tym jest. Można instalować na nim dowolne aplikacje oparte o PHP, Ruby lub Python. W tym przypadku dostępny jest jeden pakiet, który można rozbudowywać. Co ciekawe, cena startowa usług wcale nie jest bardzo wysoka, natomiast każde rozszerzenie parametrów wiąże się z wyższym wydatkiem, ale kwoty dopłaty nie są wygórowane.
Największe zalety oferty:
- skalowalność,
- darmowa domena na rok w cenie,
- darmowy certyfikat SSL,
- oprogramowanie LiteSpeed z LSCache,
- Redis,
- centrum danych znajduje się w Polsce – w Gdańsku.
HashMagnet ma również specjalny pakiet przygotowany dla oprogramowania sklepu – PrestaShop.
Tej usługi nie testowałem, więc trudno mi ją oceniać. Natomiast jej parametry wyglądają dobrze i przynajmniej w teorii sklep powinien działać niezawodnie.
Instalator aplikacji
W hostingu WordPress CMS jest automatycznie instalowany. W najtańszym pakiecie masz możliwość 10 instalacji, natomiast w przypadku pozostałych nie obowiązują ograniczenia. Instalator aplikacji jest dostępny w Hostingu Elastycznym. Zaloguj się do Direct Admin i znajdź tam taką opcję jak zaznaczona strzałką na poniższej grafice.
Po kliknięciu instalatora wystarczy, że wybierzesz, którą aplikację chcesz zainstalować i po chwili CMS będzie dodany we wskazanej domenie. Zwróć uwagę na konieczność podania ścieżki, tzn. folderu, w którym ma być zainstalowana strona. Jeśli ma to być folder główny, to pozostaw okienko tak, jak widzisz poniżej. Jeśli jednak chcesz, by strona była w folderze blog, to dodaj to słowo. Katalog nie musi być wcześniej założony – instalator zrobi to automatycznie.
Koniecznie zapisz sobie również dane do logowania do panelu zarządzania systemem WordPress.
Test 1: Test wydajności skryptów PHP
Wydajność skryptów PHP wpływa na to, jak działa Twoja strona WWW. Istotne jest m.in., jaką wersję obsługuje serwer. Jeśli chcesz sprawdzić daną usługę pod tym względem, to wykorzystaj prosty skrypt, mianowicie PHP Benchmark Script (http://www.php-benchmark-script.com/). Pobierz go, dodaj plik w katalogu głównym strony, a następnie otwórz w przeglądarce. Niestety, ale w przypadku ustawienia najnowszej wersji PHP dostępnej na serwerze – 8 – skrypt nie zwracał żadnego wyniku.
Natomiast po zmianie na 7.4 wynik testu był następujący:
W zależności od pory dnia było to 1,6–1,9 sekund.
Test 2: Test wydajności bazy danych i PHP
W tym przypadku musisz pobrać skrypt Benchmark PHP (https://github.com/vanilla-php/benchmark-php). Jeśli interesuje Cię nie tylko PHP, ale również baza, to w pliku umieść jej dane – w miejscu, które widzisz na screenie.
Teraz wystarczy, że uploadujesz plik i uruchomisz go w przeglądarce. Gotowe!
Wynik wynosił tu od 0,21 do 0,27 o różnych porach dnia.
Test 3: Wydajność PHP i MySQL w WordPressie
Najprostszym sposobem na sprawdzenie wydajności PHP i bazy danych w systemie WordPress jest skorzystanie z wtyczki, która automatycznie to zweryfikuje. Plugin, którego możesz użyć, to WPPerformanceTester (https://wordpress.org/plugins/wpperformancetester/). Jest on oczywiście darmowy. Odnośnik do wtyczki znajdziesz w panelu administracyjnym wśród narzędzi. Następnie musisz już tylko uruchomić test.
Jeśli wszystko będzie w porządku, to powinieneś zobaczyć wyniki. Zerknij na efekt w części Server Performance Benchmarks. Upewnij się, ile trwało wykonanie poszczególnych operacji – im czas jest krótszy, tym lepiej. Zwróć również uwagę na Execution Time (seconds) – tu również pożądany jest jak najkrótszy czas – oraz Queries Per Second – w tym przypadku oczekiwany jest jak najwyższy rezultat.
Hashmagnet – czy warto?
Oferta HashMagnet jest ciekawa, dobrze opisana, hosting ma dobre parametry. Jeśli chcesz porównać przed wykupieniem konta kilka usług, to zdecydowanie warto, aby na liście znalazła się również i ta. Szczególnie jeśli jesteś osobą niezbyt obeznaną w technicznych aspektach i chcesz zdecydować się na wersję hostingu z opieką fachowców czy pomocą w uruchomieniu strony.