🏆️ Ranking serwerów VPS
Wybierz szybki, wydajny, bezpieczny i niezawodny serwer VPS. Sprawdzone, przetestowane, rekomendowane serwery VPS od najlepszych dostawców.
TOP 5 najlepszych VPS: Wrzesień 2024
VPS to skrótowiec od angielskiego Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny. Jeśli korzystasz z serwera współdzielonego, który przeważnie nazywa się potocznie hostingiem, z czasem może Ci brakować zasobów dla Twoich usług. Masz dużą liczbę odwiedzających, mnóstwo użytkowników przegląda witrynę jednocześnie, a hostingodawca może Cię informować, że przekraczasz przydzielone limity. Co wtedy? Zaproponuje Ci wyższy pakiet hostingowy albo serwer VPS. Virtual Private Server zapewni Ci zasoby, których potrzebujesz do utrzymania Twoich usług.
Co to jest VPS i dlaczego warto na niego postawić?
W przypadku serwera VPS, tak jak w ramach serwera współdzielonego, masz do czynienia z usługą, w której zasoby maszyny są podzielone pomiędzy użytkowników. Dopiero w przypadku serwera dedykowanego wszystkie są do Twojej dyspozycji. Natomiast na rzecz VPS-a przemawia to, że liczba użytkowników maszyny jest wielokrotnie mniejsza niż na serwerze współdzielonym. Na przykład jest ich kilku, a na standardowym hostingu setki, a nawet więcej. To w praktyce odizolowana część serwera, która daje Ci większe możliwości. Możesz nawet decydować, z jakiego systemu operacyjnego korzysta maszyna. Masz gwarantowane pewne zasoby, część z nich jest współdzielona. Kluczowe, że serwery VPS umożliwiają prowadzenie dużo bardziej wymagających serwisów niż standardowe konta współdzielone. Wystarczy do założenia serwera gier czy dużego i popularnego sklepu internetowego. Oczywiście taka usługa wiąże się z wyższymi kosztami niż hosting współdzielony. Schemat działania VPS-a prezentuje poniższy screen.
VPS zapewni użytkownikom witryny jej niezawodne działanie. Oczywiście i w tym przypadku może nastąpić moment, w którym zasoby staną się zbyt małe.
Serwer VPS, dedykowany i współdzielony – najważniejsze różnice
Jak już wiesz, te usługi są podobne, ale jednocześnie wiele je różni. W każdym przypadku otrzymujesz do dyspozycji pewne zasoby serwera, ale możliwości są różne. Konto współdzielone nie da Ci możliwości samodzielnej konfiguracji systemu, ale pozwalają na to VPS i serwer dedykowany. W przypadku dwóch ostatnich potrzebujesz wiedzy na temat administrowana takimi maszynami, chyba że zatrudnisz do tego specjalistę. W ramach VPS-a i dedyka możesz instalować w zasadzie dowolne oprogramowanie. W przypadku hostingu współdzielonego możliwości pod tym względem są ograniczone. Pomiędzy tymi usługami istnieje duża różnica w cenie. Zdecydowanie najtańszy jest hosting współdzielony. Droższe są serwery VPS, a najkosztowniejsze – serwery dedykowane.
Serwery VPS – plusy i minusy
Prywatny serwer wirtualny to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Nawet najtańszy hosting VPS może zapewnić Twoim usługom online lepsze osiągi niż na serwerze współdzielonym.
Duże możliwości dostosowania do potrzeb
VPS daje Ci pełną kontrolę nad opcjami dostosowywania maszyny. Oznacza to, że możesz instalować oprogramowanie i rozwiązania, których potrzebujesz.
Dobry stosunek jakości do ceny
Daje dużo więcej niż hosting współdzielony, ale mniej niż zdecydowanie droższy serwer dedykowany. Na pewno stanowi krok do przodu w stosunku do podstawowej usługi hostingowej.
Bezpieczeństwo
Twoja witryna znajduje się w całkowicie oddzielnym środowisku, co zwiększa zabezpieczenie przed cyberatakami, jeśli którykolwiek z Twoich sąsiadów na serwerze zostanie ofiarą takiego ataku. Możesz również instalować własne rozwiązania, które zwiększą to bezpieczeństwo.
Niezawodność
Nie dzielisz przepustowości z nikim innym, prowadzi to do zwiększonej niezawodności. Przypadkiem, w którym powinieneś zauważyć jakiekolwiek problemy z wydajnością, jest przekroczenie limitu tej przepustowości.
Imponujące prędkości
Bardzo rzadko możesz zauważyć jakiekolwiek spowolnienia. Większość pakietów obejmuje duże limity przepustowości.
Nie musisz mieć wiedzy technicznej
Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie skonfigurować serwery, możesz zdecydować się na zarządzalny VPS. W tym przypadku firma hostingowa zajmie się aspektami technicznymi zgodnie z ustalonym zakresem prac.
Serwer VPS ma również wady, do których można zaliczyć:
Ograniczenia sprzętowe
W ramach planu przydzielana jest określona przepustowość i moc obliczeniowa, a po jej przekroczeniu mogą wystąpić spowolnienia. Oczywiście usługa daje możliwość skalowania.
Wymaga pewnej wiedzy technicznej
O ile nie zdecydujesz się na zarządzalny VPS, będziesz potrzebować wiedzy technicznej, aby w pełni wykorzystać możliwości serwerów.
Większa odpowiedzialność
W ramach hostingu VPS odpowiadasz za więcej zadań administracyjnych, co oznacza, że jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz rozwiązywać problemy samodzielnie. Zmniejszysz to ryzyko, jeśli będziesz korzystać z usługi zarządzalnej.
Rodzaj serwerów VPS
Serwery VPS można podzielić według różnych kryteriów. W ramach jednego z nich można wyodrębnić VPS standardowy i zarządzalny. Na czym polegają, czym się różnią i który warto wybrać?
Serwer VPS standardowy (niezarządzalny)
Czyli podstawowy rodzaj tego typu serwera wirtualnego. Wybierasz system operacyjny, a po instalacji uzyskujesz dostęp do serwera za pośrednictwem linii poleceń i SSH. Dalsze prace, takie jak instalacja potrzebnego Ci oprogramowania, konfiguracja i zabezpieczenia, są zadaniami, które należą do Ciebie. Kwestia zarządzania serwerem nie interesuje firmy hostingowej. To Twoje zadanie. Dostawca usługi dba jedynie o to, aby maszyna działała niezawodnie. Mając taki serwer, możesz uruchomić własny VPN, mieć miejsce na kopie zapasowe, czy założyć serwer gier. Natomiast musisz na własną rękę zajmować się konfiguracją serwera i wieloma innymi zadaniami, które wiążą się z administrowaniem nim.
Serwer VPS zarządzalny
W tym przypadku w ramach oferty korzystasz z serwera VPS, ale w cenie masz również administrowanie. To oznacza, że nie musisz mieć wiedzy technicznej, a zajmowanie się maszyną nie musi wymagać od Ciebie większej wiedzy niż w ramach hostingu współdzielonego. Ustalasz, co ma należeć do zadań firmy w ramach hostingu VPS, tzn. wybierasz ofertę z określonym zakresem zadań, które leżą po stronie wykonawcy usługi. Otrzymujesz gotowe rozwiązania zgodnie z oczekiwaniami. Nawet najtańszy serwer VPS może Ci zapewnić w cenie licencję na uruchomienie panelu zarządzania usługami WWW, jak np. DirectAdmin. Wtedy rzeczywiście zajmowanie się serwerem wygląda tak, jak hostingiem współdzielonym. Uzyskujesz do dyspozycji panel, który ułatwia Ci wykonywanie poszczególnych zadań. Jeśli nie masz wiedzy technicznej, a potrzebujesz serwera VPS, ten jego rodzaj stanowi doskonały wybór. Będzie łatwo możesz tworzyć strony WWW, konta pocztowe, dodawać oprogramowanie, wykorzystywać aplikacje wspomagające.
Firma, która oferuje serwery wirtualne, może mieć również pośrednią usługę, gdzie wybierasz standardowy VPS, niezarządzalny, a ewentualnie dokupujesz w razie potrzeby określoną liczbę godzin pracy administratora.
VPS zarządzalny vs. niezarządzalny – podsumowanie różnic
Jak widzisz, hostingi VPS różnią się nie tylko zasobami. Zarządzanie serwerem VPS może być bardzo łatwe albo trudne. Podsumujmy kluczowe różnicę między tymi usługami:
- Jeśli zdecydujesz się na usługę niezarządzalną, będziesz potrzebować dużej wiedzy technicznej. Konfiguracja oprogramowania na serwerach może być trudna. Hosting zarządzalny eliminuje ten problem. Możesz też wybrać standardowy serwer VPS i zatrudnić do obsługi specjalistę.
- Koszt – hosting zarządzalny jest droższy, ale otrzymujesz znacznie więcej wsparcia. Zwróć uwagę, w jakich godzinach uzyskujesz dostęp do pomocy ekspertów. Najlepiej, aby kontakt możliwy był codziennie, przez całą dobę.
- Kopie zapasowe serwera – powinny być w pełni obsługiwane w ramach pakietu zarządzalnego i wykonywane jak najczęściej. Jeśli masz serwer VPS niezarządzalny, kopie zapasowe i ich ewentualne przywracanie to zadania, które musisz wykonać samodzielnie. Oczywiście na serwerze VPS możesz to zautomatyzować, ale potrzebujesz do tego odpowiedniego oprogramowania. W ramach zarządzalnych serwerów VPS ten problem znika.
- Bezpieczeństwo – jeśli kwestia zarządzania serwerem leży po stronie firmy hostingowej, masz pewność, że zastosowano aktualne i bardzo dobre rozwiązania, które znakomicie zabezpieczają Twoje usługi. Jeśli sam zarządzasz serwerem, musisz wybrać nie dowolną aplikację, a pakiet rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Twoje bazy danych i pliki muszą być zabezpieczone. To kolejna kwestia, która wymaga czasu i wiedzy na temat aktualnych rozwiązań w tym zakresie.
- Personalizacja – jeśli wybierzesz usługę zarządzalną, mieć mieć ograniczone możliwości wpływu na serwer VPS. W przypadku gdy zależy Ci na braku ograniczeń pod tym względem, zainteresuj się hostingiem VPS niezarządzalnym.
Jak wybrać serwer VPS?
W tym pomoże Ci nasz ranking VPS. Żeby jednak ułatwić Ci wybór i zrozumienie poszczególnych parametrów, które znajdziesz w opisach ofert, przyjrzymy się im i dokładniej opiszemy. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli interesujesz się danym serwerem VPS? Jakie są najczęściej zadawane pytania? Te dotyczą głównie znaczenia poszczególnych parametrów.
Dysk
Po pierwsze zwróć uwagę na pojemność. Do dyspozycji masz określoną powierzchnię. Jeśli trafisz na ofertę, w ramach której masz mieć nieograniczoną pojemność, zwróć uwagę na szczegóły. Oczywiście każdy nośnik danych ma określoną powierzchnię i nawet jeśli znajdziesz informację o braku limitów, to w praktyce on istnieje. Kiedy pliki zaczną zajmować zbyt wiele zasobów, firma hostingowa zaproponuje Ci zmianę pakietu na wyższy.
Kolejna kwestia to rodzaj dysków. Weź pod uwagę wyłącznie serwery na dyskach SSD NVMe, ewentualnie SSD. Zignoruj wolne HDD. Dlaczego? Ze względu na dużą różnicę pod względem szybkości. Dysk SSD jest nawet 10 razy wolniejszy niż SSD NMVe, ale szybszy od HDD. Zerknij na poniższy screen. Jak widzisz, różnice są ogromne. Postaw na wysoką wydajność dysku!
Niektóre hostingi ograniczają IOPS, czyli prędkość operacji odczytu/zapisu danych na sekundę. Jeśli trafisz na taką propozycję, to lepiej z niej zrezygnuj. Znajdziesz VPS SSD NVMe bez takich limitów.
Procesor
Odgrywa tak samo ważną rolę, jak w przypadku serwerów dedykowanych czy domowych komputerów. To w dużej mierze od niego zależy działanie maszyny. Im większa moc obliczeniowa, tym strony i aplikacje będą działać szybciej. Ten element oferty opisywany jest na różne sposoby. Może to być np. 200% CPU lub vCPU, 3 rdzenie / CPU / vCore czy 2 x 2.4 GHz. Za minimum nawet dla prostych stron uznaję 1-2 CPU/vCPU/GHz. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z administratorami. Powinni Ci podpowiedzieć, jakie parametry procesora będą wystarczające w przypadku sklepów internetowych, jeśli chcesz założyć serwer gier czy prowadzić dużą i popularną stronę internetową.
Pamięć RAM
To kolejny parametr, który możesz znać z serwerów współdzielonych, ale też z własnego komputera, który ma wpływ na działanie maszyny, a na serwerze VPS – stron WWW czy aplikacji. W tym przypadku zasada wygląda tak samo jak w ramach procesora – im większe zasoby, tym lepiej. Duża ilość pamięci RAM powoduje, że wielu użytkowników jednocześnie może przeglądać stronę WWW bez zakłóceń. Jeśli chcesz oferować mało wymagające usługi, wystarczy ok 1-2 GB. W innych przypadkach postaw na lepsze parametry.
Transfer danych
Oznacza to, ile danych miesięcznie może być pobranych z serwera i wysłanych z niego. Do pobierania dochodzi m.in. za każdym razem, kiedy ktoś wchodzi na Twoją stronę. Znajdziesz oferty serwera VPS, gdzie do dyspozycji jest nielimitowany transfer, ale i takie, gdzie obowiązuje pewien limit. Idealnie, jeśli korzystasz z oferty drugiego typu, bez ograniczeń. Jeśli jednak będziesz przesadnie wykorzystywać zasoby serwera, może dojść nawet do blokady, jak na hostingu współdzielonym. Najlepiej monitoruj obciążenie serwera VPA, aby wiedzieć, czy Twoje usługi nie powodują problemów.
Jeśli masz na serwerze VPS ograniczenie transferu, sprawdzaj w kolejnych tygodniach miesiąca, jaką część wykorzystujesz. W przypadku gdy istnieje ryzyko, że może go zabraknąć i tym samym strony będą niedostępne, weź pod uwagę wybór wyższego pakietu serwera VPS.
Lokalizacja serwera VPS
Im bliżej docelowych użytkowników znajduje się serwer, tym lepiej. Teoretycznie mniejsza odległość między urządzeniem internauty a serwerem usługi VPS oznacza, że aplikacje będą działać szybciej. Nie jest to regułą, gdyż prędkość serwera WWW zależy od wielu czynników, a wspomniana odległość jest jednym z wielu elementów, które na to wpływają. Optymalnie, jeśli serwer znajduje się na tym samym kontynencie, na którym odbiorcy witryny. Nie musi to być maszyna w Polsce, jeśli strona jest kierowana do Polaków. Może się znajdować np. w Niemczech.
Zwróć uwagę nie na miejsce rejestracji danej firmy, tylko na położenie jej serwerów. Firma z Polski może korzystać z maszyn w Holandii, Hiszpanii, USA lub w innych krajach. Często podmioty informują, jaka jest lokalizacja serwera, a nawet dają wybór pod tym względem. To znaczy, możesz korzystać z usługi VPS w obrębie maszyn znajdujących w różnych częściach globu w ramach propozycji tej samej firmy.
Prędkość łącza
Serwery korzystają z określonego łącza. Jego prędkość może być podana w podstawowym opisie oferty, ale zdarza się, że znalezienie tej informacji wymaga poświęcenia czasu, zapoznania się ze szczegółami umowy. Im jest wyższa, tym lepiej, gdyż usługi na serwerze będą działać szybciej.
Jakie powinno to być łącze? Nie mniej niż 100 Mb/s, ale jeśli planujesz hostować duże pliki do pobrania, lepiej postaw na szybsze łącze – co najmniej 200 Mb/s.
Typ wirtualizacji
Proces, w którym powstaje wirtualny serwer, nazywany jest wirtualizacją. Przeważnie stosuje się pełną wirtualizację i parawirtualizację. Na czym polega różnica? Lepiej, jeśli zastosowano pierwsze z tych rozwiązań, gdyż wtedy otrzymujesz usługę zbliżoną do serwera dedykowanego. Możesz zainstalować dowolny system operacyjny, oprogramowanie, i masz zapewnioną solidną izolację poszczególnych serwerów VPS w ramach danej maszyny.
Kopie zapasowe
Backup jest niezbędny. Powinien powstawać regularnie, a warto mieć kopie z wielu dni i różnych pór dnia. Jak to wygląda w ramach serwerów VPS? Tworzenie kopii zapasowych możesz mieć w cenie, za dodatkową opłatą lub będzie to Twoim zadaniem – firma hostingowa nie zajmie się tym. W ramach hostingu współdzielonego kopię zapasową w zasadzie zawsze tworzy dostawca usług serwerowych, ale nie w ramach VPS-a.
Dlatego sprawdź, czy dana firma oferuje możliwość generowania backupu Jak często go wykonuje? Minimum to raz na dobę. Jak długo jest przechowywany backup z danego dnia? Niech to będzie co najmniej tydzień. Czy masz możliwość samodzielnego przywrócenia backupu, czy np. robi to administracja za opłatą?
Pamiętaj, że nawet jeśli za tworzenie kopii zapasowych odpowiada firma hostingowa, i tak dbaj o posiadanie własnego backupu na różnych nośnikach. Dzięki temu unikniesz utraty bezcennych plików!
SLA
To skrótowiec od angielskiego Service Level Agreement. Firma hostingowa zobowiązuje się do zapewnienia działania serwera nieprzerwanie przez dany czas w skali miesiąca, określony w procentach. Przeważnie wynosi od 99% w górę. Najlepiej, aby SLA wynosiło od 99,95% w górę, co oznacza, że miesięcznie serwer będzie niedostępny przez około 20 minut. Dlaczego SLA nie wynosi 100%? To maszyna, która ma prawo ulec awarii, wymaga czasami wymiany podzespołów i aktualizacji oprogramowania. Dlatego nie może działać nieprzerwanie. Sprawdź, co w sytuacji, gdy SLA zostanie przekroczone. Taka informacja powinna się znajdować w regulaminie usługi.
Adres IP
Najczęściej, wybierając VPS, otrzymujesz jeden adres IP. Możesz ich jednak potrzebować więcej. Sprawdź, na jakich warunkach możesz kupić dodatkowy adres IP. Ceny mogą się mocno różnić, a przeważnie wiążą się z określoną miesięczną płatnością. Często takiej informacji nie znajdziesz w podstawowym opisie oferty. Musisz skontaktować się z administracją.
Zasady rozliczenia
Przeważnie obowiązuje opłata za miesiąc użytkowania serwera. Opłacasz usługę z góry za taki okres i przez taki czas możesz z niego korzystać. Nie istnieje coś takiego jak darmowy VPS. A bezpłatny okres próbny? Możesz na takie trafić, ewentualnie dostaniesz zwrot pieniędzy, jeśli zrezygnujesz z usługi w określonym terminie. Natomiast takich ofert jest bardzo mało.
Na rynku możesz uzyskać również opcję korzystania z maszyn wirtualnych na zasadach pre-paid. Zasilasz konto w firmie hostingowej, następnie wybierasz, że chcesz korzystać z hostingu VPS. Dalej usługa jest rozliczana minutowo. W trakcie, w razie potrzeby, możesz zmienić pakiet na taki, który odpowiada Twoim aktualnym oczekiwaniom.
Panel zarządzania serwerem
W przypadku hostingu współdzielonego otrzymujesz do dyspozycji rozwiązanie do łatwej obsługi zasobów, takie jak DirectAdmin czy cPanel. Dzięki temu szybko założysz konta pocztowe, sprawdzisz całkowitą ilość danych przesyłanych, dodasz domeny i wykonasz mnóstwo innych operacji. Serwery wirtualne VPS standardowo nie obejmują takiego rozwiązania. Otrzymujesz panel, który pomoże Ci przy zarządzaniu serwerem, i dane do logowania po SSH. Panel ten służy do zarządzania maszyną i nie działa tak samo jak wspomniane rozwiązania, dzięki którym łatwo korzystasz z różnych usług w ramach hostingu współdzielonego.
Na co zwrócić uwagę w przypadku takiego panelu, który umożliwia zarządzanie serwerem? Powinien dawać możliwość samodzielnego włączania, wyłączania i restartu maszyny, zarządzania kluczami SSH, pozwalać tworzyć snapshoty na żądanie i je przywracać. Ważny jest duży wybór systemów operacyjnych, opcja wgrania własnego obrazu systemu ISO i sprawdzenia statystyk zużycia serwera. Warto, aby usługa pozwalała włączyć na swoim VPS logowanie dwuskładnikowe. Dobrze, jeśli firma daje możliwość wykupienia licencji na oprogramowanie do zarządzania serwerem. Wtedy może to wyglądać tak, jak w ramach hostingu współdzielonego.
Skalowanie
Kiedy korzystasz z hostingu współdzielonego i potrzebujesz większych zasobów, możesz łatwo zmienić pakiet i mieć np. nielimitowany transfer, większą liczbę adresów IP, przenieść się na szybkie serwery SSD NVMe, do Twojej dyspozycji może być konsola SSH, więcej zasobów procesora, pamięci RAM i nie tylko. To kwestia wyboru wyższego pakietu w ramach oferty. Jeśli masz VPS-a, nie wygląda to już tak łatwo.
Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z danej oferty, dowiedz się, jakie opcje daje firma hostingowa pod względem zwiększenia zasobów serwera. Mogą pojawić się różne potrzeby, obecna usługa nie wystarczy. Dobrze, jeśli zmiana nie będzie się wiązać z większymi problemami. Pamiętaj, że wybór innego pakietu usług będzie się wiązać z restartem serwera.
Support
Sprawdź, jak działa. Jak długo musisz czekać na ewentualną odpowiedź na zapytanie? Jakie istnieją możliwości kontaktu? Telefon, e-mail, czat, a może inne? W jakich godzinach działa support? W przypadku awarii szybka pomoc odgrywa kluczową rolę. Zanim zdecydujesz się na daną ofertę, wyślij kilka zapytań. Jeśli długo czekasz na odpowiedź albo jest ona niskiej jakości, to może nie być najlepszy pomysł.
Masz inne wątpliwości? Napisz nam o nich. Zawsze sprawdź też na stronie firm hostingowych najczęściej zadawane pytania – z pewnością znajdziesz wśród nich odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości.