🏆️ Ranking serwerów dedykowanych
Wybierz szybki, wydajny, bezpieczny i niezawodny serwer dedykowany. Sprawdzone, przetestowane, rekomendowane serwery dedykwoane od najlepszych dostawców.
Najlepsze serwery dedykowane: Wrzesień 2024
Korzystałeś już z hostingu współdzielonego i serwera VPS (virtual private server), ale zasoby, które otrzymywałeś w ramach tych usług były niewystarczające? Twój sklep internetowy, radio, telewizja online czy portal wymaga więcej? Zatem pozostaje Ci wybór serwera dedykowanego. Dzięki temu do Twojej dyspozycji będą wszystkie zasoby danej maszyny – nie będziesz ich z nikim dzielić. Dowiedz się, jak działa serwer dedykowany, czym różni się od usług współdzielonych i na co zwrócić uwagę, szukając oferty.
Co to jest serwer dedykowany?
To najbardziej zaawansowany rodzaj hostingu. Do dyspozycji klienta są zasoby jednego komputera, z zainstalowanym systemem operacyjnym, który znajduje się w serwerowni. Nikt inny nie będzie z niego korzystać, w przeciwieństwie do VPS-ów i serwera współdzielonego. W ramach usługi masz zapewniony sprzęt i jego bezawaryjne działanie, ale to już do Ciebie należy administracja, dbanie o bezpieczeństwo, instalowanie oprogramowania. Serwer dedykowany daje Ci dużą swobodę, gdyż w praktyce niemal wszystko zależy od Ciebie. Możesz dowolnie, ale zgodnie z regulaminem, zarządzać maszyną, tworzyć serwery VPS, dodawać takie aplikacje i rozwiązania, jakich potrzebujesz. To zdecydowanie najbardziej rozbudowana usługa hostingowa, ale też najdroższa.
Jak serwer dedykowany wypada w porównaniu z innymi rodzajami hostingu?
W przypadku hostingu współdzielonego Twoja witryna znajduje się na jednym serwerze wraz z setkami, a nawet większą liczbą innych serwisów. Każdy użytkownik ma swoje konto, na którym może trzymać określoną lub dowolną liczbę witryn. Otoczenie wpływa na działanie całej maszyny. Bardzo duże obciążenie na jednym koncie może negatywnie rzutować na pozostałe. Poza tym hosting współdzielony wiąże się z wieloma ograniczeniami. W przypadku serwera dedykowanego możesz samodzielnie dokonać konfiguracji czy zainstalować dowolne oprogramowanie.
Serwer VPS natomiast gwarantuje Ci określone zasoby, ale to również usługa współdzielona. Różnica w stosunku do serwera współdzielonego polega na tym, że z jednej maszyny może korzystać np. 10 użytkowników zamiast setek. Poza tym witryna jest dobrze izolowana od innych, które znajdują się na tym samym serwerze. VPS daje Ci duże możliwości pod względem konfiguracji, ale nie tak nieograniczone jak popularny dedyk. Przy czym VPS jest tańszy niż serwer dedykowany. Jeśli tylko zasoby oferowane w ramach takiej usługi hostingowej zapewniają niezawodne działanie Twoich aplikacji czy stron, nie musisz stawiać na dedyka, którego największą zaletą są zasoby, natomiast minusem – koszty. Przelicz, czy to dobry moment na zmianę.
Jeśli chcesz bazować na serwerze dedykowanym bądź VPS-ie, musisz mieć wiedzę techniczną. Nie wymaga tego zaś hosting współdzielony. VPS i dedyk wiążą się z gwarantowanymi zasobami. Jeśli chodzi o skalowalność, to hosting współdzielony nie sprawia pod tym względem żadnych problemów. Mogą one wystąpić w przypadku VPS-a, ale już serwery dedykowane zazwyczaj nie są skalowane.
Źródło: https://inxyhost.com/blog/what-is-a-dedicated-server/
Kiedy warto postawić na serwer dedykowany?
Taki hosting ma zastosowanie w przypadku usług, które wymagają dużych zasobów. Korzystnie jest postawić na serwery dedykowane, jeśli:
- Twoja firma posiada wiele witryn z dużym ruchem lub zarządza dużą ilością danych. To rozwiązanie dla korporacji, którym zależy na bardzo dobrej dostępności serwerów i bezpieczeństwie plików. Niektóre firmy lokalne zakładają własny serwer dedykowany, a inne korzystają z usług hostingowych.
- Chcesz zabezpieczyć poufne dane finansowe – serwery dedykowane zapewniają zaawansowaną ochronę i wysoki poziom bezpieczeństwa.
- Zarządzasz informacjami, które wymagają szczególnej uwagi – m.in. w branży zdrowotnej tyczy się to dokumentacji pacjentów. Serwery dedykowane są stosowane m.in. przez szpitale.
- Prowadzisz sklep, niekoniecznie bardzo duży, ale gromadzisz w nim wrażliwe dane klientów, np. dotyczące kart kredytowych.
- Zarządzasz własnym radiem internetowym lub telewizją online.
Serwer dedykowany sprawdza się w wielu przypadkach. Usługę hostingową należy jednak dopasować do potrzeb. Nie ma sensu płacić za możliwości serwera dedykowanego, jeśli i tak nie zostaną one wykorzystane.
Zalety serwera dedykowanego
Wiesz już, kiedy warto wybrać serwer dedykowany. To dobra decyzja zawsze, gdy potrzebujesz większych zasobów, niż obecnie masz do dyspozycji. Do największych plusów serwera dedykowanego zaliczamy:
- niezawodność,
- bezpieczeństwo danych,
- szybsze działanie niż w przypadku serwera współdzielonego,
- brak ograniczeń, takich jak przepustowość i przestrzeń dyskowa,
- szybsze prędkości wysyłania i pobierania w stosunku do serwera współdzielonego,
- stabilność.
Kiedy warto zastanowić się nad serwerem dedykowanym? W jakim przypadku opłaca się przenieść usługi z VPS-a na dedyka? Zrób to, jeśli ruch na Twojej witrynie rośnie, a widzisz, że VPS przestaje zapewniać wystarczające zasoby. Dedyk pozwala Ci mieć pełną kontrolę nad działaniem serwera – dzięki temu większe może być bezpieczeństwo danych. Wybierz go wtedy, gdy potrzebujesz czegoś więcej dla swoich stron lub aplikacji.
Jak wybrać serwery dedykowane?
Przygotuj się, że taka usługa będzie się wiązać z dużym wydatkiem, a zróżnicowanie cenowe może być bardzo duże. Parametry maszyny musisz dopasować do potrzeb swoich stron WWW i aplikacji. Na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na daną ofertę?
Dysk
Sprawdź powierzchnię do dyspozycji w ramach danej oferty. Nie chodzi o to, aby było jej jak najwięcej, lecz adekwatnie do potrzeb. Po co płacić więcej za zasoby, których i tak nie wykorzystasz? Przeważnie do dyspozycji jest duża powierzchnia dyskowa.
Kolejną ważną kwestią jest rodzaj dysków. Najtańsze i najwolniejsze są HDD. Kolejne to szybsze SSD, a optymalny wybór stanowią najdroższe SSD NVMe. To, jak duża jest różnica w szybkości między tymi rozwiązaniami, pokazuje poniższy screen.
Źródło: https://voltcave.com/ssd-vs-hdd/
Najlepiej, jeśli serwer jest wyposażony w dyski SSD NVMe, ale to się może wiązać z wysokimi kosztami. Ewentualnie możesz postawić na kompromis i wybrać maszynę, która ma dwa dyski SSD NVMe i dwa HDD. Na dwóch pierwszych powinny się znaleźć bazy danych, system, a na HDD pliki, które są stałe, np. zdjęcia i filmy.
Z jakiego powodu dobrze jest zdecydować się na tę drugą opcję? Warto znać zalety RAID – systemu, w którym spina się dwa lub więcej nośników, aby osiągnąć możliwości, których nie da tylko jeden z nich. Odpowiednia konfiguracja RAID powoduje m.in., że w razie awarii jednego z dysków Twoje usługi będą nadal dostępne. RAID 1 oznacza, że masz dwa dyski, które działają jak lustrzane odbicie. Ustawienia mogą być jeszcze bardziej zaawansowane, ale RAID 1 uznaj za minimum. W przypadku administrowania serwerem dedykowanym sam musisz zadbać o takie kwestie. W przeciwnym razie, gdy dojdzie do usterki, Twoje strony WWW lub aplikacje mogą być niedostępne.
Procesor i pamięć RAM
Tak, jak w każdym komputerze procesor jest sercem urządzenia i elementem, który istotnie wpływa na wydajność. Duże znaczenie ma również pamięć RAM. Jakie powinny być te parametry? Trudno ocenić, co sprawdzi się w każdym przypadku. Wszystko zależy od tego, jakie usługi uruchomisz na serwerze. Dlatego w jednym przypadku dany proces i pamięć RAM mogą być wystarczające, a w innym musisz mieć lepsze podzespoły. Warto, aby były to rozwiązania klasy serwerowej, np. procesory linii Intel Xeon czy AMD EPYC. Do tego pamięć RAM ECC. Technologia ECC ma za zadanie zabezpieczyć dane wchodzące do pamięci i wychodzące z niej, aby wychwycić błędy i uniemożliwić uszkodzenie informacji. To polecane kości klasy serwerowej. Takie podzespoły mogą być wciąż eksploatowane, ponieważ charakteryzują się wysoką wydajnością.
Na rynku możesz znaleźć oferty serwerów dedykowanych oparte na rozwiązaniach konsumenckich, które są tańsze, ale to może nie być najlepsza opcja, jeśli zależy Ci na wydajności i niezawodności.
Przepustowość łącza
Znajdź w opisie oferty dane dotyczące łącza internetowego na serwerze, podane w Mb/s lub Gb/s. W przypadku takich usług zastosowanie mają łącza symetryczne, a to oznacza taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Parametry powinny być tu uzależnione od usług, które chcesz oferować przez serwery dedykowane. Jeśli nie spodziewasz się bardzo dużego ruchu, prawdopodobnie wystarczy około 200 Mb/s. W przeciwnym wypadku postaw na mocniejsze łącze – nawet 1 Gb/s. Zapewni Ci ono niezawodne działanie nawet, jeśli uzyskasz bardzo duży ruch.
Panel zarządzania serwerem dedykowanym
Jako klient masz do dyspozycji panel administracyjny, czyli konto klienta, na którym znajdziesz m.in. dane do regulowania opłat, opcję zmiany danych. Poza tym ważny jest też panel do zarządzania serwerem. Nie wygląda on tak, jak w przypadku hostingu współdzielonego, w systemie np. DirectAdmin. Zanim zakupisz usługę, możesz poprosić kilka firm hostingowych o uruchomienie konta demo, aby zobaczyć, czy panel do zarządzania usługą zapewnia oczekiwane rozwiązania.
Jakie możliwości powinno dawać takie konto? Możesz zainstalować własny system operacyjny, ale warto mieć pod tym względem duży wybór. Interesuje Cię system operacyjny Windows Server, a może Debian, CentOS czy Gentoo Linux? Usługa powinna pozwalać zainstalować system operacyjny z własnego obrazu ISO. Kolejne istotne opcje to włączenie maszyny, zastopowanie i restart, a także dodawanie, usuwanie i zmiana kluczy SSH.
Ważna jest możliwość ustawienia i zmiany Reverse DNS. Dzięki temu daną domenę można przypisać do adresu IP. To gwarantuje weryfikację, czy e-maile faktycznie zostały wysłane z danego serwera, a nie ktoś próbuje się pod nie podszyć. Korzystanie z takiego rozwiązania pozytywnie wpływa na reputację domeny.
Przydatny jest dostęp do VNC, czyli konsoli z poziomu panelu. Warto, aby system dawał możliwość sprawdzenia aktualnego i dotychczasowego zużycia zasobów serwera, a także pozwalał włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie do panelu administracyjnego.
Support
Serwer dedykowany stawia duże wymagania osobom zarządzającym, które muszą mieć wiedzę techniczną, ale w praktyce w tym przypadku nie korzysta się ze wsparcia tak często, jak w ramach serwera wirtualnego, szczególnie podstawowego, współdzielonego. Nawet jeśli jednak będzie się to zdarzać rzadko, ważne, aby pomoc techniczna działała płynnie i niezawodnie. Support ma szybko udzielać odpowiedzi na zadawane pytania.
Upewnij się, jakie są proponowane formy kontaktu? Trzeba wysłać zapytanie z panelu klienta, można zadzwonić, skorzystać z czatu? Najlepiej, jeśli wsparcie techniczne zapewniane jest bez przerwy. Jaki jest przewidywany czas reakcji na awarię?
Kupując serwer dedykowany, a właściwie jeszcze przed tym krokiem, wyślij kilka zapytań do danej firmy, aby przetestować, w jakim tempie odpowiada. Usterki serwera wymagają ekspresowej reakcji, bo każda kolejna godzina niedostępności usługi wiąże się z kosztami.
Dodatkowe adresy IP
Oczywiście każdy serwer ma swoje IP, ale możesz potrzebować dodatkowego. Sprawdź, czy firma ma taką ofertę, a jeśli tak, to ile musisz zapłacić. Przeważnie będzie się to wiązać z opłatą miesięczną, a cena może być różna.
Rozwiązaniem, które może Cię zainteresować jest failover IP, inaczej nazywany pływającym adresem IP. Dzięki niemu możesz ekspresowo przenosić te adresy między różnymi usługami i przypisywać do innego serwera dedykowanego.
SLA
To skrótowiec od Service Level Agreement, który oznacza umowę gwarantowanego poziomu dostępności usług. Za pomocą SLA firmy hostingowe określają minimalny czas bezawaryjnego działania serwera. Podaje się go w procentach, w skali roku lub miesiąca. Im wynosi więcej, tym lepiej. Czy powinno to być 100%? Nie, gdyż to maszyna i mogą się przydarzyć awarie lub może zajść konieczność wymiany podzespołów. Najlepiej bierz pod uwagę te oferty, w których SLA jest na poziomie 99,95% i wyższym.
Poza tym zwróć uwagę na to, co się dzieje, kiedy firma przekroczy deklarowane SLA. Taka informacja powinna się znaleźć w regulaminie usługi lub w umowie.
Lokalizacja serwera dedykowanego
Sprawdź, w jakim kraju znajdują się maszyny danej firmy hostingowej. To, że ma siedzibę w Polsce, wcale nie oznacza, że tutaj również jest serwerownia. Teoretycznie im mniejsza odległość między serwerem a urządzeniem użytkownika, tym lepiej, gdyż to przekłada się na szybsze działanie usług. Warto zweryfikować, jakie zabezpieczenia wykorzystuje serwerownia i porównać je z konkurencją – ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa danych. Czy firma stosuje ochronę antyDDos? Ważne, aby ewentualny atak na serwer nie zakończył się dla Ciebie wypowiedzeniem umowy.
Serwery dedykowane – podsumowanie
Dedyk to coś więcej niż VPS i dużo więcej niż konto współdzielone. Na serwerze dedykowanym możesz trzymać poufne dane, ale także umieścić pliki popularnych stron i aplikacji. Dzięki niemu założysz konta pocztowe, zainstalujesz dowolną aplikację, będziesz mieć do wyboru różne systemy operacyjne. Żeby Ci ułatwić znalezienie właściwej oferty, przygotowałem ranking serwerów dedykowanych. Zdecyduj się na najlepszą tego typu usługę i prowadź stronę internetową, sklep WWW i nie tylko.