🏆️ Hosting Serwerów Minecraft
Wybierz szybki, wydajny, bezpieczny i niezawodny hosting Minecraft.
Najlepszy Hosting Minecraft: Listopad 2024
W Minecrafta regularnie gra ponad 100 mln osób. Aplikacja zarobiła miliardy i cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Korzystają z niej starsi i młodsi. Gra stworzona przez Markusa Perssona, a rozwijana przez Mojang Studios pozwala budować i niszczyć, jest survivalowo-eksploracyjna. Chcesz założyć własny serwer Minecraft? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni hosting.
Minecraft – z czego wynika popularność gry?
Pierwsza grywalna wersja Minecrafta pojawiła się w 2009 roku. Niewiele gier potrafiło przez tak długi okres utrzymywać popularność, a w tym przypadku ona wręcz rosła. Przez lata aplikacja mocno się zmieniła, ale w dalszym ciągu cieszy się zainteresowaniem milionów fanów. Nie narzuca ona szczególnych ograniczeń pod względem tego, co robi gracz. Z jednej strony może wznosić budowle, a z drugiej je burzyć. Minecraft oferuje wiele trybów rozgrywki i wciąga. Organizowane są nawet turnieje w Minecrafta, a w tym mistrzostwa Polski. Dla wielu to nie tylko zabawa, a sposób na życie. Zerknij poniżej na zarobki najlepszych.
Źródło: https://www.esportsearnings.com/history/2023/games/559-minecraft
Jak widzisz, można łączyć rozrywkę z pozyskiwaniem dużych pieniędzy. Jednym z kroków w tym kierunku może być Twój własny serwer Minecraft. Jakie są ich rodzaje?
Serwery Minecraft – rodzaje
W sieci działają tysiące takich serwerów. Najpopularniejsze to:
- creative – zgodnie z nazwą, są przeznaczone dla kreatywnych; często organizowane są na nich konkursy na najlepsze budowle;
- ekonomiczne – główne cele rozgrywki na nich to budowanie domów, pomnażanie pieniędzy i prowadzenie biznesu;
- gildyjne – poza przetrwaniem Twoim celem jest dołączenie do gildii, czyli organizacji kilku lub kilkunastu znajomych; następnie walczysz z innymi graczami lub gildiami;
- z minigrami – jednocześnie grają na nich setki, a nawet tysiące graczy z całego świata, a do wyboru jest mnóstwo różnych minigier;
- roleplay – gracz może się wcielać w różne postacie, a wszystko zależy od konwencji serwera;
- survival – celem gracza jest przeżycie, a zazwyczaj rozgrywka kończy się wraz z pokonaniem Smoka Endu.
Własny serwer Minecraft – czy to łatwe?
To zależy, co jest Twoim celem. Jeśli chcesz pograć ze znajomymi w zwykłą wersję gry bez modów, to nie ma problemu – wystarczy już kilkanaście minut, aby rozpocząć zabawę. Możesz wtedy wybrać tani hosting serwerów Minecraft, który uruchomisz w dosłownie kilka minut. Jeśli zależy Ci na obsłudze modów i pluginów, musisz już zdecydować się na wyższy pakiet.
Duże, publiczne serwery działają na maszynach dedykowanych. To wyższa półka pod względem obsługi. Żeby założyć i prowadzić taki serwer Minecraft samodzielnie, potrzebujesz wiedzy technicznej. Poza tym jest to usługa kosztowna, znacznie droższa od prostego hostingu współdzielonego.
Bezpłatny serwer Minecraft – czy to ma sens?
Po co wydawać pieniądze na serwer, skoro możesz go mieć za darmo? Oczywiście bezpłatny hosting Minecraft nie daje takich możliwości, co wersja odpłatna w ramach zagranicznych usług hostingowych, głównie anglojęzycznych. Na czym polega haczyk? Standardowo bezpłatna oferta ma Cię zachęcić do skorzystania z płatnej. Darmowy serwer może być dostępny tylko przez określony czas albo bardzo długo się uruchamiać. Podczas rozgrywki będą Ci się wyświetlać reklamy. Firma może podkreślać, że wszelkie niedogodności mogą zniknąć, jeśli wybierzesz płatny pakiet. Postaw na bezkosztowy serwer, jeśli nie możesz sobie pozwolić, aby wydać na to jakiekolwiek środki. Pamiętaj jednak, że już za kilkanaście złotych miesięcznie znajdziesz płatną usługę, która nie będzie tak irytująca.
Serwer Minecraft na własnym komputerze
Teoretycznie nie musisz korzystać z oferty firmy hostingowej. Możesz skonfigurować serwer Minecraft na swoim komputerze. Czy to ma sens i na czym to polega? Przede wszystkim takie działanie wymaga wiedzy technicznej. Potrzebujesz najnowszej wersji Javy i to oczywiście nie będzie większym problemem, natomiast komplikacje mogą się pojawić na etapie konfigurowania silnika. Musisz pobrać jeden z kilku takich silników, jak Craftbukkit, Forge, PaperMC, Spigot czy Vanilla. Otrzymasz dołączoną do niego instrukcję, zgodnie z którą trzeba wprowadzić ustawienia.
Potrzebujesz też sieci prywatnej, do której muszą być podłączeni wszyscy gracze. Do tego używa się takich programów jak Hamachi czy FreeLAN.
Tak naprawdę jedyną korzyścią wynikającą z posiadania serwera Minecraft na własnym sprzęcie jest brak opłat. Poza tym to tylko obowiązki i kłopoty, z którymi musisz sobie poradzić. Czy warto? Moim zdaniem nie, tym bardziej że nawet najlepszy hosting serwerów Minecraft, tzn. optymalnie dopasowany do Twoich potrzeb, nie musi się wiązać z wysokimi opłatami.
Hosting Minecraft – na co zwrócić uwagę?
Aby ułatwić Ci wybór, przygotowałem ranking hostingów Minecraft. Na tej podstawie łatwiej znajdziesz odpowiednią ofertę. Na co warto zwrócić uwagę? Wiele czynników decyduje o tym, który hosting Minecraft będzie najlepszy w Twoim przypadku. Które parametry mają szczególnie duże znaczenie?
Pojemność dysku
Powierzchni nie może zabraknąć, bo jeśli tak się stanie, rozgrywka zostanie zakończona, a nawet możesz uszkodzić plik ze światem. Najlepiej na start postaw na hosting serwerów Minecraft, który zapewnia co najmniej 5 GB pojemności dyskowej, o ile zamierzasz grać wraz z niewielką grupą znajomych. Uważaj jednak, gdyż dalekie wyprawy mogą szybko wyczerpać powierzchnię dyskową.
W Minecraft jest coś takiego jak chunk, czyli część świata gry o wymiarach: długość i szerokość 16 bloków, wysokość 384 bloki. Tysiąc takich chunków powoduje, że powierzchnia zajęta na serwerze przez świat zwiększa się o około 50 MB. W przypadku gdy są w nich elementy umożliwiające przechowywanie przedmiotów, to zajmą jeszcze więcej miejsca. Jeśli chcesz zapewnić serwery Minecraft dla dużej liczby graczy, to bezpiecznie będzie, jeśli wybierzesz nawet kilkaset GB powierzchni. Źle dobrana pojemność dysku może zniszczyć całą przyjemność, która wynika z rozgrywki. 1 GB to zbyt mało, nawet dla niewielkiej grupy użytkowników.
Jeśli chodzi o rodzaj dysku, to weź pod uwagę wyłącznie SSD. I w zasadzie jest on standardem na polskim rynku. Powinny go zapewniać nawet najtańsze usługi hostingowe. To ważne z tego względu, że taki serwer działa zdecydowanie szybciej niż HDD. Dyski SSD to dobry wybór.
Moc procesora
Odgrywa tak samo istotną rolę, jak w przypadku Twojego domowego komputera. Im większą moc obliczeniową możesz uzyskać u danego dostawcy hostingu, tym lepiej, gdyż przekłada się to na działanie serwera Minecraft. Bardzo dobre parametry procesora hostingu gier powodują, że rozgrywka jest płynna, ale to tylko jeden z elementów, które mają znaczenie.
Jeśli chodzi o hostowanie serwera Minecraft, to liczy się liczba rdzeni. Dwa to minimum, aby dobrze się bawić z grupą znajomych. Jeśli zależy Ci na serwerach Minecraft dla dużej liczby graczy, weź pod uwagę oferty z nielimitowaną ilością rdzeni. W przypadku wielu uczestników, hosting włączy dodatkowe rdzenie, aby grało się wygodnie i bez zakłóceń. Dzięki temu zostanie zachowana płynność ruchów.
Pamięć RAM
Ten element serwera odgrywa równie ważną rolę jak w przypadku Twojego prywatnego komputera. Im większa ilość pamięci, tym lepiej, ale warto stawiać na optymalne dopasowanie, aby płacić za rzeczywiście najlepszy hosting serwerów Minecraft. To od pojemności tej pamięci zależy maksymalna liczba graczy, a także możliwe do wgrania mody, pluginy i wielkość renderowanego obszaru.
Ile pamięci RAM powinien zapewniać hosting Minecraft? Dla jednego gracza musisz mieć ok. 70 MB RAM, ale lepiej zdecydować się na 100 MB. Nawet do 500 MB wymaga sam serwer. Przeważnie tanie usługi hostingowe mają narzucony limit graczy na serwerze. Świadomość, ile wynosi średnie zapotrzebowanie zasobów dla jednego gracza, przyda Ci się, jeśli potrzebujesz maszyny dla wielu użytkowników.
Jeden serwer obsługuje do 32 GB pamięci RAM. Jeśli będzie jej więcej, może pojawić się niestabilność w czasie rozgrywki.
Jaki silnik serwera Minecraft?
Jak wspomniałem, dostępne są różne opcje, ale nie zawsze serwer Minecraft będzie dawać Ci wybór. W przypadku tanich usług prawdopodobnie uzyskasz dostęp tylko do zwykłej wersji gry, czyli vanilli. Nie zainstalujesz wtedy modów ani pluginów. Lepiej wybrać hosting, który daje możliwość skorzystania z różnych silników. Dzięki temu nie będzie już ograniczeń – zyskasz mody i pluginy, ale stawiaj wyłącznie na takie, które wykorzystasz.
Popularnością w Polsce cieszą się m.in. CraftBukkit, Forge i Spiggot.
Kopie zapasowe
Nie każda firma hostingowa zapewnia backup serwerów Minecraft – nie jest to tak oczywiste, jak w przypadku standardowego hostingu. Najlepiej, jeśli kopie nie tylko są zagwarantowane, ale również generują się automatycznie. Poza tym warto, aby pliki były przechowywane nawet po zakończeniu subskrypcji, aby brak opłaty za kolejny okres nie oznaczał automatycznie, że dane są usuwane. Idealnie jeśli backup jest wykonywany codziennie.
Bezpieczeństwo serwera Minecraft
Hosting powinien oferować rozwiązania, które zmniejszają ryzyko włamania i chronią przed atakami DDoS. Te ostatnie są dużym problemem w przypadku publicznych, popularnych serwerów. To nie oznacza, że Twój mały hosting Minecraft nie jest przez to zagrożony. Kiedy atak skierowany jest na dużą maszynę i dojdzie do jej wyłączenia, to jednocześnie opcję korzystania z rozgrywki tracą użytkownicy dziesiątek, a nawet setek serwerów Minecraft na niej położonych. Oczywiście zabezpieczenia anty-DDoS nie dają 100% bezpieczeństwa, ale warto mieć je na serwerze.
Swoimi działaniami również wpływasz na bezpieczeństwo serwera. Nie umieszczaj na nim pluginów lub modów, które pochodzą z niepewnego źródła. Takie pliki mogą być dla przestępców prostym sposobem na zainfekowanie maszyny. Korzystaj ze znanych, najpopularniejszych modów. Pamiętaj też o formułowaniu trudnych haseł. Nie używaj najpopularniejszych, gdyż to najprostszy sposób na utratę plików. W takich przypadkach możesz skorzystać z kopii zapasowych, ale lepiej jeśli nie będziesz musiał po nie sięgać.
Utrata postępu w grze przez brak kopii zapasowej to problem. Jeśli w ramach serwera Minecraft jest zapewniany backup, przywrócenie danych wymaga dosłownie kilku kliknięć.
Lokalizacja serwera Minecraft
Istotny jest także niski ping, czyli czas, w którym plik czy dane trafiają np. z jednego urządzenia na drugie. Dla graczy ma to ogromne znaczenie, gdyż decyduje o płynności rozgrywki. Na ping wpływa odległość, jaką muszą przebyć wysyłane dane od serwera Minecraft do gracza. Najlepiej, jeśli maszyna znajduje się jak najbliżej użytkowników. Graczami są mieszkańcy Polski? W takim razie dobrym może być wybór lokalizacji serwerów w Polsce lub w krajach ościennych. W praktyce nie zawsze odległość jest decydująca. Lokalizacje serwerów są ważne, ale znaczenie mają pozostałe parametry usługi, jej jakość. Możliwe, że w przypadku własnego serwera w Polsce ping będzie niższy niż maszyny w Hiszpanii. Dlatego warto testować.
Poza tym firma hostingowa może zapewniać serwery w różnych częściach świata. Wtedy użytkownik połączy się z tym, który będzie najbliżej jego miejsca pobytu. Cztery lokalizacje serwerów Minecraft czy więcej robią już dużą różnicę. Mniejsze opóźnienia to większa przyjemność z rozgrywki.
Zarządzanie serwerem
W ramach hostingu serwerów Minecraft powinien być zapewniony panel do zarządzania usługą, który umożliwia łatwe włączenie, wyłączenie lub zresetowanie maszyny.
Zasady rozliczania
Zazwyczaj hosting Minecraft zapewnia zniżki, jeśli od razu zapłacisz za rok. Nie musisz jednak w każdym przypadku decydować się na roczną umowę. Możesz płacić co miesiąc, ale wtedy opłata wyniesie więcej niż przy zapłacie z góry. Oceń, czy potrzebujesz serwerów Minecraft na krótki okres, czy będziesz grać regularnie przez długi czas.
Pluginy na serwerze Minecraft – jak zainstalować?
Pamiętaj, że nie każdy serwer obsługuje pluginy, zatem zwróć uwagę na opis. To zależy od rodzaju silnika. W charakterystyce oferty powinna się znaleźć informacja, że w ramach danego pakietu możesz instalować pluginy albo modyfikacje lub jedno i drugie.
Panel może Ci pozwolić na proste, automatyczne wdrożenie pluginów, co nie wymaga wiedzy technicznej. Inną opcją jest wgranie wtyczek za pomocą menadżera plików albo FTP/SSH.
Jak uruchomić pluginy przez FTP? Zaloguj się na serwer, korzystając z programu, np. darmowego FileZilla. Znajdź folder Plugins, wgraj wtyczki, a następnie zresetuj serwer. Po to tym kroku możesz przejść do konfiguracji tych pluginów. Na które warto postawić?
WorldGuard – do zabezpieczania terenu
Wtyczka ta umożliwia podzielenie graczy na grupy, którym nadaje się różne uprawnienia. Dzięki niej zabezpieczysz maszynę przed grieferami, wyznaczysz cuboidy, czyli teren, na którym tylko gracz dodany do niego może wykonać określone czynności. Plugin nie sprawia problemów pod względem użytkowania, pozwala edytować właściwości świata i nie tylko.
Możesz go pobrać tutaj: https://dev.bukkit.org/projects/worldguard
WorldEdytuj – kompleksowe rozwiązanie dla budowniczych
Dzięki niemu możesz dowolnie edytować świat gry, tworzyć ogromne struktury. Plugin ten nie musi być przydatny na co dzień, ale często może się okazać niezbędny w rozgrywce.
Możesz go pobrać tutaj: https://dev.bukkit.org/projects/worldedit
Factions – do tworzenia gildii
To optymalny wybór, jeśli wybierasz serwer gildyjny lub survivalowy. Możesz tworzyć dzięki niemu gildie. Plugin umożliwia przejmowanie przez nie działek pod siedzibę.
Pobierz go tutaj: https://www.spigotmc.org/resources/creativegates.1905/download?version=228043
AuthMe Reloaded – zabezpiecz użytkowników
Chroń konta Minecraft przed kradzieżą lub próbą podszycia się pod nie. To jedna z wtyczek, które powinny się znaleźć na każdym serwerze.
Możesz ją pobrać tutaj: https://dev.bukkit.org/projects/authme-reloaded
Multiverse-Core – dodatkowe światy
Dzięki tej wtyczce możesz tworzyć dodatkowe światy, usuwać je i importować oraz dodawać różne typy światów.
Pobierz ją tutaj: https://dev.bukkit.org/projects/multiverse-core
EssentialsX – twórz grupy i rangi
Ten plugin pozwala przyporządkowywać graczy do odpowiednich grup, nadawać im rangi. Nie jest specjalnie trudny w użyciu, ale trzeba poznać zasady jego działania. Potrzebuje on wtyczki, która odpowiedzialna jest za przydzielanie odpowiednich rang i grup, a ponadto nie wymaga dodatkowej wiedzy (pobierasz, instalujesz i powinien już działać, bez konfiguracji).
Możesz go pobrać tutaj: https://www.spigotmc.org/resources/essentialsx.9089/
Wgrywanie modów na serwer Minecraft
Te rozwiązania również nie są dostępne na każdym serwerze, a jedynie na założonym na Minecraft Forge. Jeśli masz właśnie taki, pobierz konkretny modpack, czyli zbiór kompatybilnych modów. Powinien trafić do katalogu głównego serwera. Poszukaj danych do FTP, a jeśli ich nie masz, skontaktuj się z firmą hostingową. W przypadku każdego modpacka instalacja może wyglądać inaczej, dlatego po prostu zrób to zgodnie z instrukcją. W razie wątpliwości skomunikuj się z administratorami. Jeśli obsługa nie oferuje wsparcia w tym zakresie, to oznacza, że dane plany hostingowe nie są dla Ciebie odpowiednie.
Możesz przebierać w pakietach modów. Niektóre są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, inne obsłużysz może nie jednym kliknięciem, ale kilkoma. W przypadku dużych serwerów zastosowanie mogą mieć dziesiątki, a nawet powyżej setki pluginów i modów. Dobierz serwer do swoich oczekiwań, zdecyduj się na firmę, która oferuje natychmiastową konfigurację albo przynajmniej duże wsparcie w zakresie uruchomienia maszyny. Weź pod uwagę jak najwięcej kwestii, aby znaleźć optymalne rozwiązanie.