TOPHosting.pl

Testy Hostinger 2024. Recenzja, opinie i oferta hostingu

Recenzja hostingu Hostinger 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat popularnej międzynarodowej marki hostingowej.

Recenzje i cały serwis TOPHosting jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców hostingów, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
4.
  • od 30 do 200 GB pojemności SSD
  • Strony WWW i transfer bez limitu
  • Idealny dla stron międzynarodowych
  • Serwery w Europie, USA, Azji 🇳🇱🇱🇹🇸🇬🇮🇳🇺🇸🇧🇷
  • 30-dniowa gwarancja satysfakcji
  • LiteSpeed HTTP/3
cena / rok od 167,88 zł później 335,88 zł

Marka Hostinger istnieje od 2011 roku i stale poszerza swoją ofertę. W 2020 roku Bitcatcha przyznała jej tytuł najszybciej rozwijającej się firmy hostingowej. Hostinger ma propozycje zarówno dla tych klientów, którzy zaczynają swoją przygodę ze stronami WWW, jak i dla profesjonalistów. Marka podkreśla, że korzysta z nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu znajdujące się na jej serwerach witryny ładują się ekspresowo. 

Historia firmy jest dłuższa. Wszystko zaczęło się w 2004 roku na Litwie, gdzie młodzi przedsiębiorcy założyli swoją markę i nazwali ją Hosting Media. W 2007 roku uruchomiono firmę 000webhost.com – światowego lidera w zakresie bezpłatnych usług hostingowych. We wspomnianym 2011 roku powstał Hostinger, a w 2016 roku firma zaczęła oferować bezpłatną usługę hostingu w chmurze. W 2019 roku zespół firmy liczył już ponad 400 osób, a w 2021 roku dołączył do niej tysięczny pracownik. 

Przedsiębiorstwo stawia na ciągłe optymalizowanie wydajności i nowoczesne technologie. Oprogramowanie LiteSpeed, autorski panel zarządzania hPanel, wciąż ulepszana infrastruktura to kluczowe elementy usługi. 

Strona Hostinger

Firma proponuje różne pakiety hostingowe, a w tym takie, które dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie – wprawdzie wówczas musisz liczyć się ze sporymi ograniczeniami, ale nie zmienia to faktu, że niewielkim kosztem możesz uruchomić stronę WWW.

Darmowy test w Hostinger

Standardową praktyką w firmach hostingowych jest darmowy test – przez 7 lub 14 dni, a nawet przez 30 dni. Hostinger ma jednak inną propozycję, mianowicie nie zapewnia bezpłatnego testu, tylko możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy, jeśli w ciągu 30 dni od zakupu usługi ocenisz, że nie chcesz z niej korzystać. 

Czy to rozwiązanie optymalne? Z punktu widzenia firmy zapewne tak, gdyż dzięki temu nie dochodzi do masowego zakładania kont testowych. Z drugiej strony dla poszukującego usługi hostingowej, który chce przetestować kilka ofert, niedostępność takiej opcji może być czynnikiem zniechęcającym do zakupu. Jednak Hostinger nie może narzekać na brak klientów. 30-dniowa gwarancja zwrotu obowiązuje we wszystkich pakietach hostingowych.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy w Hostinger

Autorski panel zarządzania usługą

Po pierwszym zalogowaniu się do systemu czeka nas niespodzianka – nie jest on dostępny po polsku, wszystkie opcje są po angielsku, to samo dotyczy wsparcia – nie ma polskojęzycznego. Zatem przed zdecydowaniem się na test, zastanówcie się, czy aby na pewno sobie poradzicie z obsługą.

Przebieg zakładania strony WWW uzależniony jest od tego, jak odpowiesz na pytania dotyczące m.in. swojego doświadczenia. W moim pakiecie nie ma opcji skorzystania z subdomeny – możesz albo zarejestrować nowy adres albo użyć takiego, który już masz opłacony.

W kolejnym kroku możesz wybrać lokalizację serwera – m.in. w Europie (na Litwie i w Wielkiej Brytanii), ale również na innych kontynentach. Ja zadeklarowałem niewielkie doświadczenie i wybrałem instalator aplikacji. Założenie strony wymaga odpowiedzi na dosłownie kilka pytań i zajmuje kilka minut. Później można już zacząć zarządzać stroną. Dostępny jest również hPanel, czyli autorski panel zarządzania usługą. 

Panel ten nie wygląda tak samo, jak wszystkie popularne tego typu rozwiązania. Trzeba się do niego przyzwyczaić, chociaż poszczególne opcje są dobrze, tematycznie pogrupowane. 

Darmowa migracja

Hostinger daje możliwość skorzystania z usługi bezpłatnej migracji. Co istotne, nie jest ona limitowana do określonej liczby stron – firma może bez opłat przenieść wiele serwisów. Wystarczy, że zgłosisz taką prośbę. Zanim jednak będzie to możliwe, najpierw musisz wybrać jeden z planów hostingowych i go opłacić. Darmowa migracja nie obejmuje wszystkich stron. Jeśli zostały one stworzone za pomocą kreatora, który nie ma dostępu do menedżera plików, nie możesz ich zmigrować do Hostingera. Przykładami są WiX, Squarespace i Shopify. O przeniesienie zgłoś się, zanim Twoja dotychczasowa usługa hostingowa przestanie być aktywna. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której witryna nie będzie dostępna dla użytkowników. To samo dotyczy poczty. 

Nie ma ograniczeń, co do liczby przenoszonych stron, ale oczywiście niezbędny jest wybór konta w Hostingerze, które umożliwi dodanie pożądanej liczby witryn. 

Darmowa migracja strony w Hostinger

Parametry ogólne 

Hostinger proponuje kilka typów hostingu. Już w menu pojawiają się sugestie, który serwer jest dla kogo przeznaczony.  

Rodzaje hostingu w Hostinger

Dużą zaletą oferty jest bardzo dokładne opisanie dostępnych pakietów. Obok każdej pozycji, w stosunku do której można mieć wątpliwości, znajduje się znak zapytania – w chmurce zapisane są wyjaśnienia. Język wpisów nie jest techniczny, co jest istotne szczególnie dla osób, które nie miały doświadczeń z usługami hostingowymi.

Plany w Hostinger: Hosting Single, Premium i Business

W opisie znajduje się m.in. informacja o liczbie odwiedzin miesięcznie, dla której dane parametry hostingu są odpowiednie. Natomiast to nie jest ograniczenie do takiej liczby odwiedzin, tylko orientacyjne określenie, ilu użytkowników może wejść na stronę przy takich zasobach. Zależy to od samej witryny, jej typu, optymalizacji.

Do największych zalet usługi należy zaliczyć:

Natomiast jej wady to:

Hosting WordPress również można otrzymać w ramach różnych pakietów. W tym przypadku oferta jest opisana tak samo dokładnie. Ma ona inne cechy niż hosting współdzielony. 

Hosting WordPRess w Hostinger

Do atutów hostingu WordPress należy zaliczyć:

Wady są takie same, jak w przypadku hostingu współdzielonego. 

Kolejną propozycją jest hosting w chmurze. To oferta dla dużych serwisów, które wymagają sporych zasobów. Zapewniona jest tutaj moc przetwarzania, przy czym obsługa jest łatwa jak w przypadku standardowego serwera współdzielonego. 

Ponadto Hostinger ma również ofertę serwerów VPS, ale to już usługa pod bardziej wymagające rozwiązania. W mojej analizie skupiam się na serwerze współdzielonym. 

Instalator aplikacji

Po rozpoczęciu korzystania z Hostingera od razu krok po kroku system przeprowadzi Cię przez instalację strony, biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie. Padną pytania o tę kwestię. Później również możesz korzystać z narzędzia służącego do automatycznego instalowania witryn. Zaloguj się do panelu administracyjnego i znajdź opcję Auto Installer. 

Auto Installer w Hostinger

W kolejnym kroku wskaż, jaką chcesz zainstalować aplikację. Wyświetla się zaledwie kilka ikon, ale dostępnych systemów jest mnóstwo. Kliknij opcję Other, a wtedy wybór wielokrotnie się zwiększy. 

Autoinstalator w Hostinger - wybór CMS

Następnie podaj tytuł strony i dane administratora serwisu.

Instalacja WordPress w Hostinger

Musisz jeszcze tylko zaznaczyć wersję systemu WordPress i język. Po chwili system będzie zainstalowany. Możesz zalogować się do panelu administracyjnego i rozpocząć personalizowanie witryny. Instalator aplikacji jest zatem bardzo prosty w obsłudze, ale, jak już wspominałem, dostępny tylko po angielsku. 

Test 1: Test wydajności skryptów PHP

Wersja PHP obsługiwana przez serwer i wydajność skryptów PHP to czynniki, które mają wpływ na działanie witryny. Warto sprawdzić, jak dana maszyna sobie z tym radzi. Na początek przetestuję Hostingera za pomocą PHP Benchmark Script (http://www.php-benchmark-script.com/). Oczywiście możesz to zrobić też sam. Wystarczy, że pobierzesz ten skrypt i dodasz plik w katalogu głównym strony. W kolejnym kroku utwórz go w przeglądarce. Przy ustawionej wersji PHP 8.1 narzędzie nie zwracało wyników. Dopiero po zmianie na wersję 7.3 udał się uzyskać rezultat.

Hostinger - wynik testu PHP Benchmark Script

Total time, który powinien być jak najmniejszy, wynosił 0,7–0,9 sekundy  – w zależności od pory dnia.

Test 2: Test wydajności bazy danych i PHP

Drugi ze skryptów to Benchmark PHP (https://github.com/vanilla-php/benchmark-php). W tym przypadku możesz przetestować nie tylko PHP, ale również działanie bazy danych. Jeśli to również Cię interesuje, to w pobranym pliku wprowadź dane bazy. Znajdź następujący kod i dodaj informacje. 

Benchmark PHP i MySQL - ustawienia

W kolejnym kroku uploaduj plik do katalogu głównego strony i otwórz go w przeglądarce. Przy PHP 7.3 wyniki były następujące:

Benchmark PHP i MySQL w Hostinger - wynik

Natomiast przy PHP 8.1:

Benchmark PHP i MySQL w Hostinger - wynik 2

Oczywiście im niższa wartość, tym lepiej. O różnych porach dnia było to od 0,155 do 0,165.

Test 3: Wydajność PHP i MySQL w WordPressie

Ostatni test wykonam za pomocą wtyczki do systemu WP. Jej zaletą jest możliwość prostego sprawdzenia wydajności PHP i bazy danych jednocześnie. Ten plugin to WPPerformanceTester (https://wordpress.org/plugins/wpperformancetester/). Dodasz go łatwo i bez ponoszenia kosztów po zalogowaniu się do panelu administracyjnego WP. Kliknij Wtyczki (Plugins) i wyszukaj plugin po nazwie. Zainstaluj go. Wtedy pojawi się wśród Narzędzi (Tools). W kolejnym kroku wystarczy już tylko uruchomić test. 

WPPerformanceTester

W wynikach zerknij na liczby zapisane pod Server Performance Benchmarks. Im są one mniejsze, tym lepiej, gdyż wskazują, ile trwało wykonywanie poszczególnych procesów. Kolejne ważne opcje to Execution Time (seconds), gdzie również im niższa jest wartość, tym lepiej. Natomiast w przypadku Queries Per Second oczekiwany jest jak najwyższy wynik. 

WPPerformanceTester - wynik Hostinger

Hostinger – czy warto?

Hostinger osiąga całkiem dobre wyniki w testach, proponuje różne pakiety hostingowe i daje możliwość skorzystania z maszyny o bardzo dobrych parametrach. Na pewno wadą usług jest brak panelu zarządzania po polsku i darmowego testu. Natomiast pod względem jakości wszystko jest w porządku. 

Recenzje i cały serwis TOPHosting jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców hostingów, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
4.
  • od 30 do 200 GB pojemności SSD
  • Strony WWW i transfer bez limitu
  • Idealny dla stron międzynarodowych
  • Serwery w Europie, USA, Azji 🇳🇱🇱🇹🇸🇬🇮🇳🇺🇸🇧🇷
  • 30-dniowa gwarancja satysfakcji
  • LiteSpeed HTTP/3
cena / rok od 167,88 zł później 335,88 zł