TOPHosting.pl

Testy Cyberfolks 2024. Recenzja, opinie i oferta hostingu

Recenzja hostingu Cyberfolks 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat jednego z najpopularniejszych hostingów w Polsce.

Recenzje i cały serwis TOPHosting jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców hostingów, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
11.
  • od 2 do 300 GB pojemności SSD NVMe
  • Strony WWW i transfer bez limitu
  • Kopie do 28 dni wstecz i WAF
  • Serwery w Polsce (Gdynia, Kraków) 🇵🇱
  • 14-dniowy okres testowy
  • LiteSpeed NVMe HTTP/3 Redis
cena / rok od 99,00 zł później 249,00 zł

Marka Cyberfolks jest efektem wielu zmian i przejęć, które zaszły w ostatnich latach na polskim rynku hostingowym. Wcześniej była to marka Linuxpl, która została przejęta przez spółkę akcyjną H88. Następnie w 2020 roku doszło do kolejnej zmiany – tym razem hosting Linuxpl zmienił nazwę na Cyberfolks. Później w tym samym roku doszło do kolejnego połączenia marek – znane w Polsce od wielu lat Hekko również zostało wciągnięte przez Cyberfolks, czego efektem stała się duża firma hostingowa, ale to jeszcze nie był koniec. W czerwcu 2021 roku dołączyły kolejne marki, a mianowicie Ogicom, Blink i SuperHost. To też w dalszym ciągu nie wszystkie połączenia, które nastąpiły na drodze powstawania aktualnego Cyberhost. Efektem jest duża firma z tysiącami klientów, która obecnie jest zaliczana do największych w Polsce.

Oferta Cyberfolks

Tym, co zwraca uwagę, jest zróżnicowana oferta. Znajdziesz w niej różne pakiety hostingowe. Są wśród nich serwery zoptymalizowane pod popularne rodzaje systemów CMS, takie jak WordPress, PrestaShop, a także pod WooCommerce, czyli sklep oparty na WordPress. Uwagę również zwraca to, że firma oferuje wszystko, czego możesz oczekiwać od usługi serwerowej – nie stoi w miejscu, zapewnia najnowsze wersje poszczególnych rozwiązań, m.in. PHP, wdraża kolejne rozwiązania z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa plikom znajdującym się na serwerze. Tak więc decydując się na Cyberfolks, masz niemal pewność, że będziesz mieć do dyspozycji to, co aktualnie jest na czasie i może być dostępne w ramach pakietów hostingowych.

Oczywiście Cyberfolks daje możliwość skorzystania z darmowego testu usługi – możesz ją sprawdzać przez 14 dni bez opłat i zobowiązań. Po wszystkim zdecydujesz, czy chcesz korzystać z oferty. 

Darmowy test w Cyberfolks

W specyfikacji poszczególnych pakietów hostingowych masz informację o możliwości ich przetestowania – jest to dokładnie podkreślone, informacja nie jest ukryta gdzieś w głębi regulaminu. Natomiast nie do końca jestem zadowolony z samego procesu rejestracji konta. Od razu powinno być podkreślone, które pola są obowiązkowe. Poza tym jeśli gdzieś wyskakuje komunikat o błędzie, to powinna być również informacja o przyczynie takiej interpretacji, tj. opis, jak należy wypełnić dane pole. Po rejestracji konta musisz jeszcze podać kod, który przyjdzie na numer telefonu – o ile wcześniej już tego nie robiłeś. 

Weryfikacja SMS w Cyberfolks

Po tym kroku masz założone konto, ale teraz musisz jeszcze przejść do rozpoczęcia testowania usługi, tj. wyboru pakietu hostingowego. Pamiętaj o zalogowaniu się. Następnie po chwili otrzymasz mail z linkiem aktywacyjnym. W panelu klienta znajdziesz informację o terminie wygaśnięcia usługi. Na pewno na drodze rejestracji brakuje informacji o tym, że zakładasz bezpłatne konto z możliwością testowania przez 14 dni – dla klientów, którzy nie mają doświadczenia z usługami hostingowymi, to może być problematyczne. 

Panel administracyjny – Direct Admin

Dla wielu to bardzo pozytywna informacja, gdyż być może dobrze znasz DA z innych hostingów. Ta wersja rozwiązania, którą zobaczysz w Cyberfolks, zapewnia mnóstwo funkcji i wygląda trochę inaczej niż tradycyjne, natomiast do Twojej dyspozycji jest całe wiele opcji. Widzisz tam od razu wszystkie najważniejsze dane dotyczące usługi hostingowej, a także poradniki dotyczące najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się internauci. 

Panel Direct Admin w Cyberfolks

Ogólnie – panel zarządzania oceniam pozytywnie. Nie ma większych problemów ze znalezieniem istotnych funkcji, a poza tym jest ich naprawdę dużo. Trudno mi wskazać coś, czego tam może brakować typowemu użytkownikowi hostingu.

Darmowa migracja

W Cyberfolks możesz skorzystać z opcji darmowej migracji, ale na pewno warto zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku oferta wygląda niestandardowo. Otóż firma gwarantuje, że po przeniesieniu strony witryna będzie działać szybciej, w przeciwnym wypadku zwróci Ci pieniądze. W praktyce wygląda to tak, że jeśli stwierdzisz, iż strona nie działa wydajniej niż przed przenosinami, to bez żadnych konsekwencji możesz rozwiązać umowę w terminie 14 dni od jej zawarcia, przy czym oferta dotyczy hostingu WordPress oraz hostingu PrestaShop.

Opcję bezpłatnej migracji wybierasz w czasie rejestracji konta. Operacja trwa najczęściej kilka godzin, a jest realizowana w 2-4 dni. Twoja strona w tym czasie będzie działać. Kiedy witryna zostanie przyniesiona do Cyberfolks, to wtedy będziesz musiał zmienić nazwy serwerów DNS i po tym kroku strona będzie już wczytywana z nowego serwera. Zatem nie powinna nastąpić przerwa w jej działaniu ani na minutę, to samo dotyczy poczty. 

Parametry ogólne w Cyberfolks

Cyberfolks ma różne pakiety hostingowe, a w tym usługę z założenia szytą na miarę użytkowników systemów WordPress, PrestaShop czy też WooCommerce, natomiast ja przyjrzę się ofercie ogólnej, czyli podstawowym wariantom w ofercie. Mowa tutaj o propozycjach, które na dzisiaj wyglądają tak jak poniżej.

Na pewno plusem oferty Cyberfolks jest dokładny opis oferty. Nie pojawiają się wyłącznie opcje, które niedoświadczonemu internaucie zupełnie nic nie mówią. Przy każdej pozycji znajdziesz konkretne info, np. z czego wynika szybkie wczytywanie witryny, o co chodzi z certyfikatami SSL i nie tylko. Kolejnym plusem są m.in. dane o czasie FTR, czyli średnim okresie oczekiwania na odpowiedź z Biura Obsługi Klienta. Znajduje się tutaj informacja o ponad 6 minutach – to naprawdę w porządku. Kiedy będziesz używać hostingu, na pewno nie raz będzie Ci zależeć na szybkiej odpowiedzi. Masz też bardzo dokładne dane dotyczące tworzenia kopii zapasowych i nie tylko – wszystko podane tak, żeby zrozumiał je przeciętny, niedoświadczony użytkownik.

Największe zalety i wady Cyberfolks

Jakie są największe wady i zalety tej oferty?

Zacznijmy od plusów Cyberfolks:

Wady oferty Cyberfolks:

Godziny wykonywania backupu w Cyberfolks

Instalator aplikacji

Cyberfolks daje Ci możliwość skorzystania z instalatora aplikacji. Zatem zainstaluję za jego pomocą system WordPress po zalogowaniu się do systemu DirectAdmin.

Cyberfolks - instalator aplikacji

Po wybraniu katalogu darmowych aplikacji klikam WordPress i instaluję WP. Cyberfolks zapewnia standardową wersję tego instalatora, z którą spotkasz się w wielu hostingach. W zasadzie wystarczy, że wprowadzisz podstawowe dane – nazwę admina i hasło, adres e-mail, informacje o witrynie i to wszystko. Zainstalowanie strony opartej na systemie WordPress zajmuje dosłownie 2-3 minuty. Tylko czy rzeczywiście witryna działa tak szybko, jak zapowiadają właściciele hostingu? Oczywiście sprawdziłem to!

Test 1: Test wydajności skryptów PHP

Pierwszy z testów, które przeprowadzę, dotyczy wydajności skryptów PHP. To bardzo ważny czynnik, który ma wpływ na szybkość działania witryny. Najpierw wykorzystam do tego PHP benchmark Script (php-benchmark-script.com). To bardzo łatwy do przeprowadzenia test, gdyż jedyne, co muszę zrobić, to skopiować na serwer plik, a następnie go uruchomić. Zatem do dzieła! Oto uzyskany wynik:

Cyberfolks - wynik testu PHP Benchmark Script

Za każdym razem było to od 0,7 do 0,9 sekundy, a najważniejsza w tym przypadku jest pozycja Total time – im jej wartość jest mniejsza, tym lepiej.

Test 2: Test wydajności bazy danych i PHP

Skorzystam z kolejnego narzędzia, które umożliwia sprawdzenie skryptów PHP, ale w tym przypadku mam od razu możliwość przetestowania bazy danych. Wykorzystam do tego celu ten skrypt: Benchmark PHP (https://github.com/vanilla-php/benchmark-php). Jeśli chcesz sprawdzić wyłącznie wydajność działania PHP, to wystarczy, że dodasz ten plik na serwer, a następnie go uruchomisz. Jeśli chcesz również przetestować wydajność bazy danych, to wtedy musisz wprowadzić jej dane w tym pliku. 

Benchmark PHP i MySQL - ustawienia

Sprawdźmy wynik. W tym przypadku interesuje Cię Total – im wynosi mniej, tym lepiej. Rezultat za każdym razem pokazywał od 0,16 do 0,18 sekundy. 

Benchmark PHP i MySQL w Cyberfolks - wynik

Test 3: Wydajność PHP i MySQL w WordPress-ie

Trzeci test przeprowadzę już w najłatwiejszy sposób – za pomocą wtyczki do systemu WordPress. Tutaj tak naprawdę nie muszę robić nic poza zainstalowaniem pluginu WPPerformanceTester (https://wordpress.org/plugins/wpperformancetester/), a następnie jego uruchomieniem. Po instalacji wtyczka pojawi się w panelu administracyjnym wśród Narzędzi. Zatem pozostaje mi już tylko kliknięcie.

WPPerformanceTester

Po chwili mam wynik. Najpierw zerknij na Server Performance Benchmarks, gdzie widzisz czas wykonywania poszczególnych zadań. Im jest mniejszy, tym oczywiście lepiej. Natomiast niżej, pod WordPress Performance Benchmarks, pozycja Execution Time (seconds) również ma być jak najmniejsza, a opcja Queries Per Second – jak największa. 

WPPerformanceTester - wynik Cyberfolks

Cyberfolks – czy warto?

Usługa od Cyberfolks wygląda ciekawie, daje sporo możliwości oraz wszystkie najnowsze rozwiązania. Serwery całkiem nieźle wypadają w testach. Polecam Ci przeprowadzenie takiego testu i podjęcie decyzji na tej podstawie. Usługa nie jest pozbawiona wad, natomiast na pewno pod wieloma względami robi pozytywne wrażenie. 

Recenzje i cały serwis TOPHosting jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców hostingów, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
11.
  • od 2 do 300 GB pojemności SSD NVMe
  • Strony WWW i transfer bez limitu
  • Kopie do 28 dni wstecz i WAF
  • Serwery w Polsce (Gdynia, Kraków) 🇵🇱
  • 14-dniowy okres testowy
  • LiteSpeed NVMe HTTP/3 Redis
cena / rok od 99,00 zł później 249,00 zł