TOPHosting.pl

Testy Progreso 2024. Recenzja, opinie i oferta hostingu

Recenzja hostingu Progreso 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat sprawdzonego hostingu bez haczyków.

Recenzje i cały serwis TOPHosting jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców hostingów, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
6.
  • od 50 do 200 GB pojemności SSD
  • Nielimitowany transfer i liczba stron na koncie
  • Hosting hybrydowy lub serwery wirtualne
  • Serwery w Polsce (Grodzisk Mazowiecki) 🇵🇱
  • 30 dni testów bezpłatnie i bez zobowiązań
  • Apache HTTP/2 Redis
cena / rok od 300,00 zł stała cena

Firma Progreso już od ponad 20 lat prowadzi działalność związaną z oferowaniem hostingu. Ponadto daje możliwość rejestrowania domen i zapewnia darmowe certyfikaty SSL. Twórcy marki założyli pierwszą firmę w 1999 roku, ale już wcześniej zajmowali się projektowaniem stron i systemem Linux. Rok później ich działalność skupiała się już wyłącznie na hostingu. Oferowali konta WWW, pocztowe i konta shell poprzez domenę konta.pl

W 2001 roku założyli własną serwerownię w Jastrzębiu-Zdroju. Właścicielami marki Progreso stali się w 2004 roku – wtedy przejęli biznes od znajomych. W 2008 roku zmieniła się lokalizacja serwerów – na Katowice. W 2015 firma jako pierwsza umożliwiła wszystkim klientom korzystanie za darmo z certyfikatów Let’s Encrypt. Rok później konta użytkowników zostały przeniesione na szybki hosting SSD. W 2018 Progreso zostało partnerem NASK. 

Firma wykorzystuje własne oprogramowanie do zarządzania serwerem, a jej oferta obejmuje wyłącznie hosting. Zwraca uwagę na przejrzystość, brak zapisów drobnym druczkiem i nieoczekiwanych opłat. 

Strona WWW Progreso

Darmowy test w Progreso

Firma umożliwia skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego. Aby to zrobić, na stronie z opisem oferty kliknij „Rozpocznij darmowy test”.

Rozpocznij darmowy test w Progreso

Następnie musisz podać swoje dane i informacje o serwerze. Wraz z rejestracją konta otrzymasz do dyspozycji darmową subdomenę z końcówką civ.pl. Po wypełnieniu wszystkich obowiązkowych pól kliknij „Zamawiam”. Szczegółowe informacje uzyskasz na e-mail i SMS-em.

Podawanie danych w Progreso

Kiedy otrzymasz wiadomość, musisz aktywować serwer. Po tym kroku masz 30 dni na bezpłatne testowanie usługi. Na ten moment nie musisz regulować żadnych opłat. 

Aktywacja hostingu w Progreso

Po aktywacji należy jeszcze wypełnić wymagane dane. Po tym kroku możesz już korzystać z możliwości, jakie daje hosting. 

Panel zarządzania usługą w Progreso

Do Twojej dyspozycji jest autorski system, w którym wszystkie opcje zostały posortowane na tyle domyślnie, że bez problemów do nich dotrzesz. 

Panel w Progreso

Po kliknięciu poszczególnych zakładek wyświetlą się dodatkowe informacje o usługach. Przykładowo, kiedy wybierz „Pliki”, znajdziesz opcje dotyczące tworzenia konta FTP, związane z kopiami zapasowymi, a także menadżera danych. Obsługa jest w pełni intuicyjna.

Panel zarządzania w Progreso

Darmowa migracja z Progreso

Nie musisz przenosić samodzielnie swoich usług. Specjaliści z firmy Progreso zrobią to za Ciebie. Proces może objąć pliki, bazy danych, pocztę, ale też nie wszystko – w zależności od potrzeb. Usługa jest bezpłatna dla użytkowników hostingu hybrydowego. Żeby móc skorzystać z darmowej migracji, musisz:

Po przenosinach firma zweryfikuje, czy wszystko przebiegło bez błędów.

Uwaga: bezpłatne przenosiny obowiązują w przypadku jednej strony, 10 skrzynek pocztowych, jednej bazy. Łącznie pliki mogą zajmować do 10 GB. To opcja dostępna wyłącznie dla abonamentu rocznego. 

Duży plus dla Progreso za dokładne opisanie procesu migracji. Wiadomo, co obejmuje i kiedy może być darmowy. 

Darmowe przeniesienie strony WWW z innego hostingu w Progreso

Parametry ogólne hostingu w Progreso

W ofercie firmy znajdziesz hosting hybrydowy, serwery wirtualne i konta pocztowe. Przyjrzymy się tej pierwszej propozycji. Progreso promuje ją jako hosting dedykowany + VPS + Cloud Hosting w jednym. Firma twierdzi, że wykorzystała łatwość zarządzania z hostingu współdzielonego, możliwości konfiguracji z VPS-em, zasoby sprzętowe z serwera dedykowanego i skalowalność z chmury. Wyeliminowała ich wady, aby zaproponować dopracowaną usługę. 

Możesz wybrać płatność miesięczną, abonament półroczny lub roczny. Cenowo przy abonamencie rocznym wygląda to następująco:

Oferta hostingu w Progreso

W każdym pakiecie klient otrzymuje przestrzeń na dyskach SSD. Nawet w najniższym pakiecie powierzchnia jest duża – znacznie większa niż ta, którą firmy oferują w najtańszych pakietach. Cena też nie jest niestety najniższa. Jeśli chodzi o kolejne parametry:

Szczegóły oferty hostingu w Progreso

Zwraca uwagę dokładne opisanie oferty. Często takie informacje w ogóle się nie pojawiają w informacjach o hostingu. Inne istotne dane:

Specyfikacja hostingu Progreso

Podsumowując, do kluczowych elementów oferty należy zaliczyć:

Instalator aplikacji

Progreso nie daje możliwości skorzystania z instalatora aplikacji. Dziwne, bo to jednak standard na rynku hostingowym. Natomiast suport może zainstalować na życzenie aplikację. Wystarczy wysłać taką prośbę. Na odpowiedź czekałem ok. 5 minut. Instalacja systemu WordPress na wskazanej domenie nastąpiła po 5 godzinach od zgłoszenia – wtedy też pojawiły się pliki, bo już system musiałem sam zainstalować. 

Jeśli bardzo zależy Wam na tej funkcji i chcecie móc ekspresowo zainstalować stronę, to może być problem. Bezdyskusyjnie, instalator powinien znaleźć się wśród funkcji zapewnianych korzystającym z hostingu. 

Test 1: Test wydajności skryptów PHP

Progreso zapewnia nowe technologie i wiele rozwiązań, które robią różnicę. Sprawdźmy jednak, jak hosting wypada w testach. Jednym z elementów, który wpływa na szybkość działania strony, jest wersja PHP. Większe znaczenie ma jednak wydajność skryptów PHP. Możesz skorzystać z różnych narzędzi, aby ocenić, jak hosting spisuje się pod tym względem. Jednym z nich jest PHP benchmark Script (http://www.php-benchmark-script.com/). Wystarczy go pobrać, dodać w katalogu głównym strony, a następnie otworzyć z poziomu przeglądarki. Im mniejszy wynik Total time, tym lepiej. 

Benchmark PHP w Progreso

Test 2: Test wydajności bazy danych i PHP

Za pomocą jednego narzędzia możesz przetestować nie tylko wydajność skryptów PHP, ale również bazy danych. Takim rozwiązaniem jest Benchmark PHP (https://github.com/vanilla-php/benchmark-php). Jeśli interesuje Cię wyłącznie wydajność skryptów, wystarczy że uploadujesz na serwer plik z archiwum, a następnie otworzysz z poziomu przeglądarki. W przypadku gdy chcesz też przetestować bazy danych, dodaj w pliku jej dane:

Benchmark PHP i MySQL - ustawienia

W wynikach testu zwróć uwagę na Total. Przeważnie wynosił od 0,13 do 0,2 sekundy.

Wynik testu PHP i MySQL w Progreso

Test 3: Wydajność PHP i MySQL w WordPressie

Kolejny test przeprowadzę za pomocą wtyczki. Nie wymaga dodawania żadnych plików przez serwer FTP czy menedżera plików. Wystarczy, że zalogujesz się do systemu WordPress i dodasz następującą wtyczkę: WPPerformanceTester (https://wordpress.org/plugins/wpperformancetester/). Aktywuj ją.

Po instalacji wtyczkę znajdziesz w menu Narzędzia.

Zobaczysz tylko jedną opcję – Begin Performance Test. To jedyne, co musisz zrobić. Po tym kroku, po chwili pojawią się wyniki. 

WPPerformanceTester

Na które parametry zwrócić uwagę? Na te pod Server Performance Benchmarks. Im mniejszy wynik, tym lepiej, gdyż oznacza to, że procesy są realizowane szybciej. Ważne jest również Execution Time (seconds), gdzie także liczy się niska wartość. Natomiast w Queries Per Second im wynik wyższy, tym lepiej. 

Wyniki testu WPPerformanceTester dla Progreso

Co zrobić z wynikami tych testów? Porównaj z rezultatami uzyskanymi na innych hostingach. Warto przed wyborem oferty sprawdzić kilka usług. 

Hosting Progreso – czy warto?

Nie jest to najtańszy hosting, ale z drugiej strony nawet w najniższym pakiecie zapewnia spore zasoby. Suport działa sprawnie, wyniki testów wypadają całkiem nieźle, a bezpłatny okres jest wystarczająco długi. Warto wziąć pod uwagę tę ofertę, chociaż brakuje w niej tak podstawowych aktualnie rozwiązań jak instalator aplikacji. Z drugiej strony, nie każdy go przecież potrzebuje. 

Recenzje i cały serwis TOPHosting jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców hostingów, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
6.
  • od 50 do 200 GB pojemności SSD
  • Nielimitowany transfer i liczba stron na koncie
  • Hosting hybrydowy lub serwery wirtualne
  • Serwery w Polsce (Grodzisk Mazowiecki) 🇵🇱
  • 30 dni testów bezpłatnie i bez zobowiązań
  • Apache HTTP/2 Redis
cena / rok od 300,00 zł stała cena